Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (412) z dnia 10.05.2016
Przeliczenie wcześniejszej emerytury po przepracowaniu 30 miesięcy
Od 2002 r. pobieram wcześniejszą emeryturę. Po jej przyznaniu świadczyłam pracę od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. W 2008 r. zgłosiłam wniosek o doliczenie stażu pracy. Czy w związku z ukończeniem wieku emerytalnego mam możliwość ubiegania się o dodatkowe przeliczenie?
Tak. Zgodnie z art. 53 ustawy emerytalnej, w przypadku gdy wniosek o emeryturę w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego złożyła osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy lub wcześniejszą emeryturę, to podstawę wymiaru nowego świadczenia stanowi podstawa wymiaru dotychczasowej renty lub emerytury. Obowiązuje również zasada, że wysokość emerytury obliczana jest przy zastosowaniu tej samej kwoty bazowej, którą przyjęto do obliczenia poprzedniego świadczenia, zwaloryzowanej we wszystkich terminach waloryzacji przypadających do dnia nabycia prawa do emerytury.
Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której zainteresowany po nabyciu uprawnień do renty lub wcześniejszej emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. W takim przypadku przy obliczaniu emerytury:
- część socjalną emerytury (24%) ustala się od aktualnie obowiązującej kwoty bazowej,
- część należną za okresy składkowe i nieskładkowe oblicza się od zwaloryzowanej podstawy wymiaru, ustalonej za pomocą kwoty bazowej przyjętej do obliczenia poprzedniego świadczenia.
Przedstawiony sposób obliczenia wysokości emerytury dotyczy emerytur przyznawanych osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r.
Przykład |
We wrześniu 1998 r. ZUS przyznał prawo do wcześniejszej emerytury, bez względu na wiek, 52-letniej nauczycielce. Po przyznaniu świadczenia emerytka dwukrotnie podejmowała zatrudnienie: od 1 kwietnia do 31 grudnia 2001 r. i od 1 września 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. Po zakończeniu każdego okresu zatrudnienia zgłaszała do ZUS wniosek o doliczenie przepracowanego stażu.
W styczniu 2015 r. ponownie podjęła pracę, którą kontynuowała do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. zgłosiła wniosek o przyznanie prawa do emerytury ze względu na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego i obliczenie jej od podstawy wymiaru dotychczas pobieranej emerytury. Z uwagi na to, że po przyznaniu emerytury nauczycielskiej wnioskodawczyni podlegała przez 32 miesiące ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, część socjalna zostanie obliczona od kwoty bazowej obowiązującej w kwietniu 2016 r., a część należna za staż od kwoty bazowej obowiązującej we wrześniu 1998 r., z uwzględnieniem wszystkich waloryzacji obowiązujących do dnia przyznania nowej emerytury.
Przy ustalaniu 30-miesięcznego okresu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uwzględnia się również okresy podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom oraz pobierania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a także wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
Zwracamy uwagę! Okres 30 miesięcy ubezpieczenia musi przypadać w całości po przyznaniu świadczenia bezpośrednio poprzedzającego przyznawaną obecnie emeryturę.
Przykład |
W czerwcu 2000 r. ZUS ustalił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tym samym roku zainteresowana podjęła zatrudnienie, które kontynuowała do września 2003 r. W listopadzie 2003 r. zgłosiła wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury z uwagi na posiadanie 30-letniego stażu ubezpieczeniowego i ukończenie 55 lat. Od 1 grudnia 2013 r. ponownie podjęła pracę i świadczyła ją do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. zgłosiła wniosek o przyznanie prawa do emerytury z uwagi na ukończony powszechny wiek emerytalny. ZUS nie obliczył wysokości emerytury zgodnie z art. 53 ust. 4 ustawy emerytalnej, ponieważ wnioskodawczyni po przyznaniu wcześniejszej emerytury nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu przez okres co najmniej 30 miesięcy, a jedynie przez 28 miesięcy.
Jeżeli osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu przez okres co najmniej 30 miesięcy po jej przyznaniu, część socjalną emerytury oblicza się przy zastosowaniu tej samej kwoty bazowej, od której obliczono podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury. Oznacza to, że kolejna emerytura jest w całości obliczona od "starej" kwoty bazowej.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|