Gazeta Podatkowa nr 56 (993) z dnia 15.07.2013
Przewalutowanie zobowiązania z tytułu kredytu
Jednostki posiadające kredyt w walucie polskiej mogą podjąć decyzję o jego przewalutowaniu, np. na euro czy dolary. Zdarzają się też sytuacje odwrotne, tj. jednostki, które zaciągnęły kredyt w walucie obcej, decydują się na jego przewalutowanie na złote.
W każdym z tych przypadków zmiana waluty, w której wyrażone jest zobowiązanie z tytułu kredytu, odbywa się przy zastosowaniu odpowiednich kursów przeliczeniowych. Po przewalutowaniu kredytu jego spłata (jednorazowo lub w ratach) odbywać się będzie już w nowej walucie.
W księgach rachunkowych do ewidencji zobowiązań z tytułu kredytu służyć może konto syntetyczne 13-4 "Kredyty bankowe". Pod datą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy dokonuje się następującego zapisu:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 13-1 "Rachunek walutowy",
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe".
Z kolei spłatę kredytu (jednorazowo lub w ratach) ujmuje się zapisem odwrotnym.
Do konta 13-4 wskazane jest prowadzenie ewidencji analitycznej według poszczególnych walut, w których kredyt został udzielony. Na koniec okresu sprawozdawczego konto 13-4 wykazuje wyłącznie saldo Ma informujące o kwocie zobowiązania z tytułu kredytu.
Przewalutowanie kredytu złotówkowego na euro
Jednostki posiadające kredyt w walucie polskiej, które zdecydowały o jego przewalutowaniu na walutę obcą, powinny wyksięgować wartość zobowiązania z tytułu kredytu z konta służącego do ewidencji kredytu w złotych na konto służące do ewidencji kredytu w walucie obcej. Może się to odbyć zapisem:
- Wn konto 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Kredyt bankowy w złotych),
- Ma konto 13-4 "Kredyt bankowy" (w analityce: Kredyt bankowy w walucie).
Jak wskazano wcześniej, operacja przewalutowania nie powoduje powstania różnic kursowych. Mogą one powstać w momencie spłaty zobowiązania z tytułu kredytu w walucie obcej, bowiem wartość zobowiązania wyrażonego w walucie obcej w dniu spłaty różni się zazwyczaj od jego wartości w momencie ujęcia w księgach rachunkowych.
Dla celów bilansowych operacje wyrażone w walucie obcej wycenia się w sposób określony w art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z treści tego przepisu wynika, że wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności i zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.
Różnice kursowe powstałe przy zapłacie zobowiązań w walutach obcych zalicza się na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy o rachunkowości do przychodów lub kosztów finansowych.
Jednostki, które dla celów podatku dochodowego stosują metodę podatkową ustalania różnic kursowych, obliczają je według zasad określonych w art. 15a ustawy o pdop i art. 24c ustawy o pdof. W myśl regulacji określonych w tych przepisach, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.
Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Podatkowe różnice kursowe w przypadku kredytu w walucie obcej powstaną dopiero w momencie jego spłaty - jednak pod warunkiem, że spłata nastąpi także w walucie obcej. Gdy wartość kredytu w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości kredytu w dniu jego spłaty powstaną dodatnie różnice kursowe, natomiast w przypadku odwrotnych relacji kursów walut - ujemne różnice kursowe. Wynika to z art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy o pdop lub art. 24c ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy o pdof.
Jeżeli zapłata kredytu w walucie obcej zostanie uregulowana z rachunku walutowego, mogą też powstać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym. Chodzi tu o różnice między wartością otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu a wartością tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych (art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o pdop lub art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o pdof).
Zmiana kredytu walutowego na złotówkowy
Jak już wcześniej wspominano, możliwa jest też operacja przewalutowania kredytu walutowego na złotówkowy. W takim przypadku należy wyksięgować pozostającą do spłaty kwotę zobowiązania z konta przeznaczonego do ewidencji kredytu walutowego na konto przeznaczone do ewidencji kredytu złotówkowego. Może się to odbyć zapisem:
- Wn konto 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Kredyt bankowy w walucie),
- Ma konto 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Kredyt bankowy w złotych).
Gdyby po dokonaniu przewalutowania powstała różnica pomiędzy wartością kredytu w walucie obcej po jego przeliczeniu na złote według kursu z dnia jego otrzymania a wartością tego kredytu po jego przeliczeniu na złote w dniu przewalutowania, trzeba ją odnieść na konto służące do ewidencji kosztów lub przychodów finansowych. Nie należy jednak tej różnicy uwzględniać w rachunku podatkowym w przychodach lub kosztach. Nie powstała ona bowiem ze spłatą zobowiązania z tytułu kredytu. Wskazane będzie jej ujęcie na kontach przeznaczonych do ewidencji kosztów finansowych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (jako NKUP) lub przychodów niepodlegających opodatkowaniu (jako PNP).
Różnice kursowe w rozumieniu podatkowym powstają przy spłacie kredytu dewizowego w sytuacji, gdy wyniki przeliczeń na złote tej samej ilości waluty obcej będą się różnić ze względu na wahania kursów walutowych w czasie, tj. pomiędzy dniem otrzymania kredytu dewizowego a dniem jego spłaty. Zatem w związku ze spłatą kredytu dochodzi do powstania różnic kursowych, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) kredyt został udzielony w walucie obcej,
2) spłata kredytu następuje w walucie obcej,
3) pomiędzy dniem udzielenia kredytu a dniem jego spłaty wystąpiła różnica w kursie waluty z tych dni stosowanym do przeliczenia kredytu.
Po przewalutowaniu kredytu dewizowego na kredyt złotówkowy nie będą więc spełnione wskazane wcześniej warunki. Wobec tego nie dojdzie do powstania podatkowych różnic kursowych w związku ze spłatą tego kredytu.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.)
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|