Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (788) z dnia 20.11.2012
Jaki kurs stosować do przeliczenia należności za najem wyrażonej w walucie obcej?
Wynajmujemy biuro dla polskiej firmy. Za najem za dany miesiąc najemca zobowiązany jest zapłacić do końca tego miesiąca. Należność wyrażona jest w walucie obcej. Jaki kurs przyjąć do przeliczenia tej należności, jeżeli fakturę wystawiamy przed zakończeniem miesiąca, którego najem dotyczy?
Do przeliczenia należności, o której mowa w pytaniu, należy przyjąć średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. |
Na wstępie przypomnijmy, że w przypadku usług najmu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT). Skoro zatem najemca zobowiązany jest zapłacić za najem do końca danego miesiąca, obowiązek podatkowy powstaje w ostatnim dniu tego miesiąca (31 października, 30 listopada, itd.) - przy założeniu, że wcześniej nie otrzymano zapłaty.
Z kolei fakturę dokumentującą usługę najmu należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku (§ 11 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur).
Przykład
Podatnik wynajmuje biuro. Ustalono miesięczne okresy rozliczeniowe. Za najem za dany miesiąc najemca zobowiązany jest zapłacić do końca miesiąca. Załóżmy, że za najem za październik br. najemca zapłaci dopiero w listopadzie br. Obowiązek podatkowy powstanie - zgodnie z terminem płatności - 31 października br. Fakturę podatnik mógł jednak wystawić już na początku października br. |
Do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej przyjmuje się zasadniczo kurs z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (tu: z 30 października). Inaczej jest jednak w przypadku, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego (dotyczy np. usług najmu) i wystawi ją w obowiązującym terminie. Wówczas do przeliczenia podstawy opodatkowania należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 ustawy o VAT).
Zaznaczamy, że przepisy o VAT odnoszą się jedynie do przeliczania podstawy opodatkowania określonej w walucie obcej. Ponieważ jednak w ewidencjach VAT i w deklaracji podatnicy zobowiązani są do wykazania w PLN zarówno podstawy opodatkowania, jak i kwoty podatku, to w uproszczeniu można uznać, że jeżeli należność wykazana jest w walucie obcej, przeliczyć trzeba zarówno kwotę netto wykazaną w fakturze (podstawę opodatkowania), jak i kwotę podatku.
Przypominamy również, że bez względu na to, w jakiej walucie określona jest należność, na fakturze, kwotę podatku należy podać w złotówkach (§ 5 ust. 6 ww. rozporządzenia).
Przykład
Załóżmy, że podatnik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, wystawił fakturę za najem za październik 25 października br. Faktura wystawiona jest w walucie obcej. Ponieważ wystawiona jest ona zgodnie z obowiązującym terminem, do przeliczenia podstawy opodatkowania należy przyjąć kurs z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury (tu: 24 października br.). |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|