Przegląd Podatku Dochodowego nr 5 (389) z dnia 1.03.2015
Źródło przychodów dla odsetek od lokat terminowych zakładanych na firmowych rachunkach
Z dniem 1 stycznia 2015 r. uległo zmianie źródło przychodów, do którego należy zaliczać odsetki od firmowych lokat zakładanych przez podatników PIT. Obecnie tego rodzaju przysporzenia są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.
Odsetki od zgromadzonych środków pieniężnych zaliczane są do jednego z dwóch źródeł przychodów, tj. do przychodów z:
- działalności gospodarczej albo
- kapitałów pieniężnych.
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 5 updof, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r., odsetki są przychodem z działalności gospodarczej, jeżeli naliczane są od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Z kolei w myśl art. 17 ust. 1 pkt 2 updof, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r., uzyskane odsetki są zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych, jeżeli źródłem ich powstania są wkłady oszczędnościowe i środki na rachunkach bankowych lub inne formy oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem gdy źródłem ich powstania są środki pieniężne związane z wykonywaną działalnością gospodarczą.
Redakcja obu przepisów budziła wątpliwości interpretacyjne, a mianowicie, do którego źródła przychodów zaliczać odsetki od lokat zakładanych na firmowych rachunkach bankowych. Czy są to przychody z działalności, czy z kapitałów? Zgodnie z wypracowanym w tej kwestii stanowiskiem organów podatkowych, tego rodzaju odsetki należy zaliczać do przychodów z kapitałów pieniężnych. Taki pogląd wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2013 r., nr IBPBII/2/415-169/13/MM, w której stwierdził, że: "Kluczowym dla prawidłowego odczytania normy art. 14 ust. 2 pkt 5 ww. ustawy (updof - przyp. red.) jest ustalenie co należy rozumieć przez »rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą«. Należy przyjąć, że chodzi tu o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. (...) Wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie stanowią zaś środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. (...) Odsetek od odrębnych lokat terminowych utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych pochodzących z działalności gospodarczej, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi. (...) W związku z powyższym, nie można uznać, że w przypadku odsetek od tego typu lokat mamy do czynienia z sytuacją objętą dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego też przychód ten zaliczyć należy do przychodów z kapitałów pieniężnych, tj. do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy".
Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 15 lutego 2013 r., nr IPTPB1/415-658/12-4/DS oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2012 r., nr ITPB1/415-928/12/HD. Także NSA w wyroku z 1 sierpnia 2012 r., sygn. akt II FSK 2644/10 rozstrzygnął tak samo, jak organy podatkowe.
W wyniku nowelizacji wprowadzonej ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328 ze zm.) ustawodawca doprecyzował wspomniane przepisy, tak by nie budziły już wątpliwości. I tak, zgodnie z obecnym brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 5 updof, odsetki od środków pieniężnych na rachunkach rozliczeniowych, o których mowa w przepisach prawa bankowego, lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, w tym także odsetki od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, tworzonych na tych rachunkach, są przychodem z działalności gospodarczej. Jednocześnie tego rodzaju odsetki ustawodawca wyłączył z przychodów z kapitałów pieniężnych poprzez nowelizację art. 17 ust. 1 pkt 2 updof.
W ten sposób od 1 stycznia 2015 r. odsetki od lokat terminowych tworzonych na firmowych kontach są przychodem z działalności gospodarczej. Bank wypłacając odsetki podatnikowi, nie jest zobowiązany do poboru podatku od takich przychodów. Natomiast podatnik obowiązany jest kwotę otrzymanych odsetek zsumować z pozostałymi przychodami uzyskanymi z prowadzonej działalności i opodatkować według stawki podatku przyjętej dla dochodów (przychodów) z prowadzonej działalności.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|