Gazeta Podatkowa nr 56 (1097) z dnia 14.07.2014
Zasady ujawniania osobom trzecim NIP podatnika
Prowadzę firmę budowlaną. Dowiedziałem się, że jeden z potencjalnych kontrahentów złożył w urzędzie skarbowym wniosek o podanie mojego NIP. Czy urząd skarbowy ma prawo ujawnić tę informację osobom trzecim?
TAK. Dokumentacja związana z nadaniem NIP oraz aktualizowaniem danych zawartych w zgłoszeniach identyfikacyjnych jest gromadzona i przechowywana w urzędach skarbowych. Dane zawarte w tych materiałach są objęte tajemnicą skarbową. Nie dotyczy to NIP. Podatnicy muszą zresztą podawać swój identyfikator podatkowy na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, których poborem zajmują się organy podatkowe lub celne, np. na deklaracjach podatkowych. Mają ponadto obowiązek ujawnić tę informację na żądanie określonych podmiotów.
Istnieje również możliwość, aby osoba trzecia, np. kontrahent, zwróciła się do urzędu skarbowego o wydanie informacji o NIP nadanym podatnikowi. Przewiduje to art. 13 ust. 3 pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.). Wniosek o wydanie informacji należy sporządzić na formularzu NIP-5/W. Druk ten jest dostępny w siedzibach urzędów skarbowych. Można go również ściągnąć z internetu, np. ze strony internetowej naszego Wydawnictwa ( www.druki.gofin.pl). Wypełniając formularz, należy zwrócić uwagę, aby wszystkie nazwy podawać w pełnym brzmieniu - bez stosowania własnych skrótów.
Wniosek składa się w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich jest wnioskodawcy zwracany z odpowiednią adnotacją. Urząd skarbowy podaje NIP podmiotu wskazanego przez wnioskodawcę albo zaznacza, że nie może tego zrobić ze względu na brak wystarczających danych o tym podmiocie, bądź też informuje, że nie ma on nadanego NIP.
Wystawienie informacji podlega opłacie skarbowej. Wynosi ona 21 zł. Kwotę tę uiszcza się na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, który ma wydać informację. Płatności można dokonać w kasie urzędu miasta, przelewem na jego rachunek bankowy albo u inkasenta. Urzędowi skarbowemu trzeba przedłożyć dowód uregulowania opłaty skarbowej. W praktyce dołącza się go do składanego wniosku. Dozwolone jest jednak dostarczenie dowodu zapłaty w ciągu 3 dni od dnia złożenia wniosku.
Podatnicy mają obowiązek podać identyfikator podatkowy w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych na żądanie:
|
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|