Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (362) z dnia 20.01.2014
Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - PIT-28
Podatnicy uzyskujący przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym składają zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy na formularzu PIT-28.
Zeznanie to składa się w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika.
Zwróć uwagę!
Termin złożenia PIT-28(17) za 2013 r. upływa z dniem 31 stycznia 2014 r. (piątek). |
W PIT-28 wykazuje się w szczególności:
a) przychody z podziałem na poszczególne stawki ryczałtu, tj. 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% i 20%:
- z działalności prowadzonej na własne nazwisko,
- z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, w której podatnik jest wspólnikiem,
- z prywatnego najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
- określone przez organ podatkowy, w tym w drodze oszacowania na podstawie art. 17 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.),
b) odliczenia od przychodów:
- straty z lat ubiegłych,
- składki na ubezpieczenia społeczne,
- wykazane w części B załącznika PIT/O, np. darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, wydatki z tytułu użytkowania sieci internet,
- wykazane w części B.1 i B.3 załącznika PIT/D, tj. wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe oraz inne wydatki mieszkaniowe (na zasadzie praw nabytych),
jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, to odliczeń od przychodów dokonuje od każdego rodzaju przychodów w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów,
c) doliczenia do ryczałtu - kwoty uprzednio odliczone, np. zwróconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne,
d) odliczenia od ryczałtu:
- opłacaną składkę na ubezpieczenie zdrowotne,
- wykazane w części C załącznika PIT/O, tj. kwotę ulgi za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego (na zasadzie praw nabytych), czy kwotę tzw. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g updof,
- z tytułu poniesienia wydatków mieszkaniowych wykazane w części C.2 załącznika PIT/D, tj. z tytułu systematycznego gromadzenia w roku podatkowym oszczędności na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową (na zasadzie praw nabytych),
e) kwotę ryczałtu do zapłaty - nadwyżkę kwoty należnego ryczałtu ponad kwotę ryczałtu wpłaconego w trakcie 2013 r.,
f) nadpłatę ryczałtu - nadwyżkę kwoty wpłaconego w 2013 r. ryczałtu ponad kwotę ryczałtu należnego za ten rok.
Podatnik w PIT-28 może także wypełnić wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Załączniki do zeznania
Załącznikami do zeznania są:
- PIT-28/A(14) - informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
- PIT-28/B(12) - informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych,
- PIT/O(19) - informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku,
- PIT/D(23) - informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym,
- PIT-2K(7) - oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (oświadczenie to podatnik dołącza do zeznania, gdy po raz pierwszy korzysta z ulgi odsetkowej).
Pytania i odpowiedzi
1) Działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym zakończyłem 31 października 2013 r. Do kiedy powinienem sporządzić PIT-28 za ten rok?
Podatnik powinien złożyć PIT-28 do 31 stycznia 2014 r.
Ryczałtowcy mają obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-28 w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku. Termin ten jest wiążący zarówno dla podatników kontynuujących działalność, jak i tych, którzy tę działalność zakończyli w trakcie roku podatkowego. Zamknięcie działalności gospodarczej w trakcie roku nie zobowiązuje do wcześniejszego złożenia zeznania.
2) Przez cały 2013 r. miałem zarejestrowaną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, ale z działalności tej nie osiągnąłem żadnych przychodów. Czy powinienem złożyć PIT-28?
Podatnik powinien złożyć "zerowy" PIT-28 do 31 stycznia 2014 r.
Z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych podatnik powinien rozliczyć się na druku PIT-28. Sam fakt, że podatnik nie uzyskał w 2013 r. z działalności gospodarczej żadnych przychodów, nie jest okolicznością zwalniającą go ze złożenia rocznego zeznania.
3) Jaki identyfikator podatkowy powinna w PIT-28 podać osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, lecz uzyskuje przychody z tzw. prywatnego najmu?
W PIT-28 należy podać numer PESEL.
Identyfikatorem podatkowym jest NIP albo numer PESEL. Numerem PESEL posługują się osoby, które są objęte rejestrem PESEL, nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, nie są płatnikami podatków lub składek ZUS. Pozostali muszą mieć NIP.
Osoba opłacająca ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie musi posiadać NIP. W zeznaniu PIT-28 podaje numer PESEL.
4) W 2013 r. osiągałam przychody ze stosunku pracy oraz przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Czy za ten rok mogę rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?
Podatniczka nie może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
W myśl art. 6 ust. 8 i 9 updof, wspólne opodatkowanie z małżonkiem nie jest możliwe m.in. w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (wyjątkiem są przychody małżonka/małżonków z prywatnego najmu opodatkowane ryczałtem). Zatem wybór przez podatniczkę na 2013 r. ryczałtu ewidencjonowanego, jako formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, wykluczył możliwość rozliczenia przychodów ze stosunku pracy wspólnie z małżonkiem.
5) W 2012 r. z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym poniosłem stratę. W 2013 r. jako formę opodatkowania tej działalności wybrałem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czy w zeznaniu PIT-28 za 2013 r. będę mógł odliczyć stratę poniesioną w 2012 r.?
Podatnik ma prawo obniżyć uzyskane w 2013 r. przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym o stratę poniesioną w 2012 r. z tego samego źródła przychodów.
Według art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy opłacający ryczałt mogą odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a updof, na zasadach określonych w tych przepisach. W tym przypadku obniża się przychód, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zmiana formy opodatkowania z podatku liniowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie pozbawia podatnika możliwości rozliczenia straty.
6) W marcu 2013 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą, od której opłacałem podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Od października 2013 r. ponownie podjąłem prowadzenie działalności gospodarczej, także wybierając opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Czy przychody osiągnięte z działalności prowadzonej w dwóch okresach 2013 r. powinienem rozliczyć w jednym zeznaniu PIT-28?
Podatnik za 2013 r. powinien złożyć jedno zeznanie PIT-28.
Zeznanie PIT-28 obejmuje wszystkie uzyskane przez podatnika w roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest to bowiem zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu za rok, a nie za dany okres roku. Oznacza to, że przychody osiągnięte w 2013 r. z prowadzonej dwukrotnie w tym roku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik powinien rozliczyć w jednym zeznaniu PIT-28.
7) W 2013 r. osiągałam przychody z umowy zlecenia, od których płatnik pobierał zaliczkę na podatek oraz przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Czy przysługuje mi tzw. ulga prorodzinna?
Podatnikowi przysługuje ulga prorodzinna przy rozliczaniu przychodów z umowy zlecenia, o ile spełnia wynikające z art. 27f updof warunki do jej zastosowania.
Ulga podatkowa z tytułu wychowywania dziecka nie ma zastosowania w rozliczeniu zryczałtowanego podatku dochodowego. Podatnik może z niej skorzystać, rozliczając się z innych dochodów, opodatkowanych według skali podatkowej, np. z działalności wykonywanej osobiście.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|