Gazeta Podatkowa nr 94 (1031) z dnia 25.11.2013
Odsetki od kredytu konsolidacyjnego w kosztach firmowych
Część kredytu konsolidacyjnego, odpowiadająca kwocie niespłaconego kredytu zaciągniętego na cele inwestycyjne w działalności gospodarczej, pozostaje w związku z uzyskiwanymi przez przedsiębiorcę przychodami z tego źródła. Z tego względu odsetki od kredytu konsolidacyjnego przypadające na tę część kredytu, jeżeli zostaną zapłacone, spełniają przesłanki do uznania ich za firmowy koszt podatkowy.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie fizjoterapii. Na potrzeby tej działalności postanowiła wytworzyć środek trwały - wybudować gabinet rehabilitacji. W tym celu zaciągnęła w okresie od marca do kwietnia 2012 r. trzy kredyty bankowe. Gabinet rehabilitacji sfinansowany ze środków pochodzących z tych kredytów został oddany do użytkowania w maju 2012 r.
Poza wskazanymi kredytami pozyskanymi dla celów firmowych, w tym samym okresie podatniczka miała zobowiązania z tytułu kredytów zaciągniętych i przeznaczonych na cele osobiste. Z uwagi na niekorzystne, wysokie oprocentowanie wszystkich zaciągniętych kredytów, w maju 2013 r. podatniczka skonsolidowała je jednym wspólnym kredytem, który jednocześnie powiększyła o kwotę przeznaczoną na remont mieszkania. Kredyt konsolidacyjny, który obecnie spłaca, zawiera w sobie: kredyty firmowe, kredyty osobiste, środki przeznaczone na remont mieszkania. W umowie o kredyt konsolidacyjny wyszczególnione są kwoty konsolidowanych kredytów.
W przedstawionej sytuacji podatniczka miała wątpliwości, czy część odsetek od kredytu konsolidacyjnego, dotyczących skonsolidowanych kredytów firmowych, może dalej klasyfikować i rozliczać w prowadzonej działalności jako koszt uzyskania przychodów. Przedstawiając jednocześnie własne stanowisko uznała, że w celu zaliczenia przedmiotowych odsetek do kosztów podatkowych należałoby obliczyć, jaki procent obecnego kredytu stanowią kredyty firmowe i taki też procent odsetek rozliczyć w działalności gospodarczej jako koszty uzyskania przychodu.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy wydający interpretację uznał stanowisko podatniczki za prawidłowe. Wskazał, że zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy o pdof, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.
Następnie odwołał się do art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 omawianej ustawy. Z tych z kolei przepisów wynika, że nie stanowią kosztów podatkowych naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym od pożyczek (kredytów). Nie uważa się również za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Stąd gdy zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki od tego kredytu - o ile nie zwiększają kosztów inwestycji (wartości początkowej środka trwałego) - powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty. Tym samym nie można odmówić prawa do zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych zapłaconych odsetek od kredytu, w sytuacji, gdy podatnik wykaże związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Podkreślił jednak, że to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia faktu, iż kredyt został przeznaczony na cel związany z tą działalnością.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 26 września 2013 r., nr IPTPB3/415-406/13-4/AG)
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|