Przegląd Podatku Dochodowego nr 18 (354) z dnia 20.09.2013
Identyfikator podatkowy pracownika w PIT-11
Pracownik poinformował pracodawcę o podjęciu działalności gospodarczej. Czy sporządzając mu informację PIT-11, pracodawca jako identyfikator podatkowy pracownika powinien wpisać NIP czy PESEL?
Właściwym identyfikatorem podatkowym pracownika będzie w tym przypadku NIP. |
Rodzaje identyfikatorów podatkowych oraz zasady ich stosowania określa ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 ze zm.). Obowiązującymi identyfikatorami podatkowymi są PESEL i NIP. Przy czym o zastosowaniu właściwego identyfikatora decyduje status podatnika.
Z regulacji powołanej ustawy wynika, że w przypadku podatników takich jak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, właściwy jest NIP. Jeżeli zatem podatnik prowadzący działalność gospodarczą jest jednocześnie zatrudniony na etacie (ma status pracownika), to pracodawca sporządzając informację PIT-11, powinien wpisać na formularzu NIP pracownika.
Należy jednak zaznaczyć, że pracodawca opiera się w tym względzie na danych podanych mu przez pracownika. Wystawiając PIT-11, pracodawca nie ma obowiązku weryfikować, czy podany mu przez pracownika rodzaj identyfikatora podatkowego jest właściwy. Zatem nawet w sytuacji posłużenia się niewłaściwym identyfikatorem podatkowym w przypadku danego pracownika, pracodawcy nie grożą z tego tytułu sankcje karne skarbowe.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|