Gazeta Podatkowa nr 82 (914) z dnia 11.10.2012
NIP czy PESEL w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej?
W połowie 2011 r. zawiesiłem działalność gospodarczą. Od miesiąca jestem zatrudniony na umowę o pracę. Jakim identyfikatorem podatkowym powinienem się posługiwać: NIP czy PESEL?
Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać o jednym zastrzeżeniu. Jeżeli okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie cały luty, za minimalny okres zawieszenia przyjmuje się liczbę dni tego miesiąca przypadającą w danym roku.
Przedsiębiorca, który robi taką przerwę, nie może wykonywać działalności gospodarczej. Nie musi to jednak oznaczać całkowitej "bezczynności". W tym czasie można m.in. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, przyjmować powstałe wcześniej należności, osiągać przychody finansowe, wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Trzeba również złożyć zeznanie o uzyskanych dochodach lub poniesionej stracie za rok, w którym wystąpiła przerwa w prowadzeniu firmy.
Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza więc pozbawienia statusu przedsiębiorcy. Identyfikatorem podatkowym osób prowadzących działalność gospodarczą jest NIP. Tak jest także w przypadku osób, które mają firmę (w tym zawieszoną) i pracują na etacie.
NIP trzeba podawać na dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych, a także niepodatkowych należności budżetowych, których poborem zajmują się organy podatkowe i celne. Osoba, która po okresie zawieszenia zdecyduje się zamknąć firmę, będzie musiała wpisywać NIP na dokumentach, np. na korektach deklaracji, odnoszących się do obowiązków podatkowych związanych z jej funkcjonowaniem.
Podatnik, którego identyfikatorem podatkowym jest NIP, naraża się na grzywnę, gdy podaje zamiast niego numer PESEL. Wynika to z art. 81 § 1 pkt 3 Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.). Urzędnicy, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Finansów, nie mają jednak traktować takich pomyłek w kategorii wykroczeń skarbowych, jeżeli możliwa jest prawidłowa identyfikacja podatnika.
NIP to identyfikator podatkowy:
|
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|