Gazeta Podatkowa nr 76 (1430) z dnia 21.09.2017
Kiedy notariusz musi poświadczyć podpisy pod umową sprzedaży udziałów?
Spółka z o.o., której jestem wspólnikiem, nie była założona w trybie S24. Będę sprzedawał swoje udziały. Uzyskałem już zgodę spółki na sprzedaż. Czy wystarczy, gdy umowę spiszę z nabywcą na piśmie? Co musi określać umowa sprzedaży, aby była ważna?
Zbycie udziału w tradycyjny sposób (poza trybem S24) powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 180 § 1 K.s.h.). Wymóg ten oznacza, że strony mogą we własnym zakresie spisać treść umowy, jednak własnoręczność podpisów pod nią musi być poświadczona przez rejenta. Mogą one być złożone w obecności rejenta lub przed udaniem się do kancelarii notarialnej. W tym drugim przypadku dana osoba powinna uznać przed notariuszem złożony podpis za własnoręczny. Poświadczenia podpisów nie muszą być dokonywane tego samego dnia. Wówczas o zawarciu umowy decyduje data poświadczenia ostatniego z podpisów. Notariusz poświadczając jedynie podpisy pod umową nie ma obowiązku badania zgodności z prawem treści tego dokumentu.
Wzór umowy sprzedaży udziałów dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Umowy.
Za poświadczenie podpisów składanych pod umową sprzedaży udziałów maksymalna stawka taksy notarialnej wynosi 1/10, jaka należałaby się, gdyby dokument sporządzono w formie aktu notarialnego, nie więcej jednak niż 300 zł (plus VAT). Można spotkać się z taką praktyką rejentów, że za poświadczenie podpisu pobierają stawkę obowiązującą przy poświadczeniu na pełnomocnictwach, tj. 20 zł plus VAT.
Na podstawie art. 555 K.c. (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) do umowy sprzedaży udziałów stosuje się art. 535 K.c. Tym samym istotne (niezbędne) elementy tej umowy to: strony kontraktu, przedmiot sprzedaży (tj. zbywane udziały), cena i termin jej zapłaty. Ustalając cenę warto mieć na uwadze, że kwoty otrzymywane za udział nie muszą odpowiadać jego wartości nominalnej. W zależności od stanu majątku spółki wartość rynkowa udziału może być wyższa bądź niższa od wartości nominalnej. O cenie sprzedaży udziałów decydują strony umowy. Postanowienia te wywierają skutek prawny na gruncie prawa cywilnego, ale już nie ustawy o PCC.
O sprzedaży udziałów należy poinformować spółkę. Wobec niej przejście udziału będzie skuteczne dopiero od chwili, gdy otrzyma ona od zbywcy bądź nabywcy zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności. Od tego momentu spółka zobowiązana będzie uaktualnić księgę udziałów i listę wspólników oraz zgłosić zmiany do KRS.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|