Gazeta Podatkowa nr 52 (1302) z dnia 30.06.2016
Rozszerzenie działalności firmy a NIP
Prowadzę firmę na podstawie wpisu w CEIDG. Zamierzam rozszerzyć zakres działalności gospodarczej o nowe przedsięwzięcie, którego profil (usługi gastronomiczne) nie ma nic wspólnego z obecnym biznesem (sklep odzieżowy). Czy nową działalność będę prowadzić pod nowym NIP?
NIE. Identyfikatorem podatkowym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jest NIP. Rozszerzenie zakresu wykonywanej działalności nie pociąga za sobą obowiązku uzyskania nowego lub kolejnego NIP.
Druk CEIDG-1 (i załączniki) jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.
Indywidualny przedsiębiorca może posiadać tylko jeden wpis w CEIDG. W ramach niego ma jednak prawo prowadzić różne rodzaje działalności. Rodzaje wykonywanej działalności określa się w CEIDG za pomocą kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) - poprzez dopisywanie nowych symboli lub wykreślanie zbędnych (w razie potrzeby składa się załącznik oznaczony symbolem CEIDG-RD). Przedsiębiorca działa przy tym pod firmą. Firmą (nazwą) osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Dodatkowe określenia są fakultatywne. Firma może, ale nie musi zawierać określenia wskazującego na przedmiot działalności przedsiębiorcy.
Podatnik może mieć tylko jeden NIP. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje więc jednokrotnie. Zasada ta obowiązuje bez względu na rodzaj i liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę i rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę posiadanych przedsiębiorstw. Wynika to z art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2016 r. poz. 476). Przedsiębiorca prowadzi więc całą działalność gospodarczą pod jednym NIP. W przypadku rozszerzania zakresu działalności nie składa zgłoszenia identyfikacyjnego w celu nadania kolejnego NIP na potrzeby nowego przedsięwzięcia - bez względu na rodzaj i profil tego przedsięwzięcia. Urząd skarbowy wyda decyzję o odmowie nadania NIP, jeżeli wpłynie do niego zgłoszenie identyfikacyjne od osoby już posiadającej NIP.
Przedsiębiorca ma obowiązek podawać NIP - jako swój identyfikator podatkowy - na wszystkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, których poborem zajmują się organy podatkowe lub celne. Stanowi tak art. 11 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|