Gazeta Podatkowa nr 91 (1132) z dnia 13.11.2014
Prawo do opodatkowania ryczałtem
Podatnik zamierza w listopadzie 2014 r. rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, polegającej na świadczeniu usług budowlanych. Do października 2014 r. był zatrudniony na umowę o pracę, jako pracownik budowlany. Podatnik nie będzie świadczył usług z działalności na rzecz byłego pracodawcy. Czy w takiej sytuacji przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym?
Okoliczności wyłączające z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym zawiera art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).
Z tej formy opodatkowania nie mogą korzystać m.in. podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie działalności gospodarczej samodzielnie, jeżeli podatnik przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej podatnika.
W pewnych okolicznościach wymienieni powyżej podatnicy mogą jednak skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu. Będzie to możliwe, o ile nie zamierzają oni wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. Gdyby jednak podatnik rozpoczynający działalność dokonał sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów, albo uzyskał przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, wówczas traci on prawo do ryczałtu. W takiej sytuacji poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego obowiązany jest on opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Oznacza to, że od utraty prawa do ryczałtu dochody z działalności są opodatkowane według skali podatkowej.
Jeżeli więc podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w 2014 r. nie będzie świadczył w tym roku usług w ramach tej działalności na rzecz byłego pracodawcy, to osiągnięte z działalności w 2014 r. przychody mogą być opodatkowane ryczałtem.
Warto zaznaczyć, że aby nie zostać wyłączonym z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, podatnik powinien się powstrzymać od świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy tylko w 2014 r. W tym bowiem roku jest on podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą. Świadczenie w następnych latach takich usług nie przyczyni się do utraty prawa do ryczałtu ewidencjonowanego.
Rozpoczynający działalność może wybrać ryczałt, jeżeli nie będzie wykonywał działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|