Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (809) z dnia 20.06.2013
Odliczenie dobrowolnej składki zdrowotnej od ryczałtu opłacanego z tytułu najmu prywatnego
Podatnik wynajmuje lokale w ramach najmu prywatnego (nie prowadzi działalności gospodarczej). Przychód z tego tytułu opodatkowuje ryczałtem ewidencjonowanym. Podatnik wystąpił do NFZ o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Czy opłaconą składkę na to ubezpieczenie może odliczyć od podatku?
Tak. Od ryczałtu ewidencjonowanego opłacanego z tytułu najmu prywatnego można odliczyć zapłacone składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki). |
Na początku zaznaczamy, że opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.). Przepis art. 66 tej ustawy zawiera zamknięty katalog osób, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie wymienia się tam osób osiągających przychody z tytułu najmu prywatnego. Osoby te (o ile mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski) mają natomiast możliwość dobrowolnego ubezpieczenia się w Narodowym Funduszu Zdrowia, o czym stanowi art. 68 ww. ustawy.
Najem prywatny (czyli niezwiązany z działalnością gospodarczą) stanowi odrębne źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF. Dochody z takiego najmu mogą być opodatkowane według skali podatkowej lub na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) pod warunkiem, że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.
Podatek zryczałtowany, o którym mowa, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Z kolei stawka ryczałtu dla najmu prywatnego wynosi 8,5%.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o PDOF, jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wynika to z art. 13 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym…
Przepis art. 27b ust. 1 ustawy o PDOF, do którego jest tu odwołanie, dotyczy m.in. składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie ma tu żadnego zastrzeżenia, że odliczenie dotyczy tylko składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Takiego zastrzeżenia nie ma również w żadnym innym przepisie. To oznacza, że od ryczałtu ewidencjonowanego mogą być odliczone również składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, o ile podatnik płaci je zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2013 r., nr IBPBII/1/415-153/13/MK:
"(…) Ustawodawca w (…) art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od tego, czy są to składki opłacone obowiązkowo, czy też dobrowolnie.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż składki z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego podlegają odliczeniu od podatku należnego, jeżeli objęcie osoby fizycznej ubezpieczeniem zdrowotnym, jak również określenie wysokości składki nastąpiło zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Odliczeniu od podatku podlegają składki faktycznie zapłacone w danym roku podatkowym w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki. Wysokość wydatków na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem odliczeniu od podatku podlegają jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne rzeczywiście zapłacone przez podatnika w roku podatkowym. (…)
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy iż Wnioskodawca ma prawo do odliczenia od podatku od przychodów z najmu opłaconych dobrowolnie w roku podatkowym składek na ubezpieczenie zdrowotne, jednak kwota składki podlegająca odliczeniu nie może przekroczyć ograniczenia wskazanego przez ustawodawcę tj. kwoty 7,75% podstawy jej wymiaru. (…)"
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|