Przegląd Podatku Dochodowego nr 17 (305) z dnia 1.09.2011
Pomniejszenie ryczałtu samochodowego o liczbę dni nieobecności pracownika
Zasady wypłacania ryczałtu pieniężnego za używanie prywatnego samochodu w jazdach lokalnych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. nr 27, poz. 271 ze zm.).
Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodawcą a pracownikiem.
Wysokość miesięcznego limitu kilometrów na jazdy lokalne ustala pracodawca, z tym że limit ten uzależniony jest od liczby mieszkańców w gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony, i limit ten wynosi:
- 300 km - do 100 tys. mieszkańców,
- 500 km - ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
- 700 km - ponad 500 tys. mieszkańców.
Natomiast stawki za 1 kilometr przebiegu dla samochodów osobowych wynoszą:
- 0,5214 zł - dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
- 0,8358 zł - dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3.
Ryczałt za używanie pojazdu do celów służbowych oblicza się jako iloczyn stawki za 1 kilometr przebiegu i przyznanego miesięcznego limitu kilometrów na jazdy lokalne.
Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.
U pracodawcy wypłacającego miesięczny ryczałt pieniężny podstawę do zwrotu wydatków stanowi pisemne oświadczenie pracownika o używaniu pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać ilość dni nieobecności pracownika w danym miesiącu, a także ilość dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.
|
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|