Przegląd Podatku Dochodowego nr 23 (407) z dnia 1.12.2015
Ryczałt ewidencjonowany od przychodu z dzierżawy znaku towarowego
Czy czynsz osiągany z dzierżawy znaku towarowego, na podstawie umowy zawartej przez podatnika poza działalnością gospodarczą, może być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5%?
Przedstawione zagadnienie jest przedmiotem sporów interpretacyjnych.
Osoby fizyczne mogą opłacać ryczałt ewidencjonowany od przychodów z tytułu umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, które nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej. W takim przypadku ryczałt wynosi 8,5% osiąganych przychodów (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.). Kwestia stosowania tej formy opodatkowania w odniesieniu do przychodów z udostępnienia znaku towarowego budzi wątpliwości interpretacyjne, na co wskazuje wyrok WSA w Łodzi z 24 września 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 657/15 (orzeczenie nieprawomocne).
Sąd ten uchylił interpretację organu podatkowego, który uznał, że udostępnienie znaku towarowego jest źródłem przychodów z praw majątkowych w rozumieniu art. 18 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 updof, do których nie ma zastosowania opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym. Zwrócił uwagę, że umowa dzierżawy oraz inne umowy o podobnym charakterze stanowią odrębne źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof.
Jego zdaniem dopełnieniem art. 10 ust. 1 pkt 6 updof jest art. 16a updof, który stanowi m.in., że przy określaniu przychodów z tytułu umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych oraz umów o podobnym charakterze, których przedmiotem nie są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, przepis art. 14 ust. 2b updof stosuje się odpowiednio.
Z zestawienia tych dwóch przepisów, w ocenie Sądu, wynika, że ustawodawca uznaje za źródło przychodu zarówno dzierżawę (czy umowę o podobnym charakterze), która ma za przedmiot rzeczy, jak też prawa majątkowe.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|