Gazeta Podatkowa nr 23 (1064) z dnia 20.03.2014
Wymiar urlopu po zmianie etatu i normy dobowej
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony początkowo w 2014 r. pracowała na 1/5 etatu, a po prawie 2 miesiącach na 1/2 etatu. W trakcie zatrudnienia zmieniła się też jej norma dobowa z 8 na 7 godzin. Jest uprawniona do dodatkowego 10-dniowego urlopu na mocy ustawy o rehabilitacji i posiada ponad 10-letni staż pracy. Jak należy ustalić wymiar urlopu przysługujący pracownicy w 2014 r.?
Urlop pracownika zatrudnionego na część etatu oblicza się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, biorąc za podstawę pełny wymiar urlopu (art. 154 § 2 K.p.). W zależności od stażu pracy obowiązują dwa wymiary urlopu: 20 dni lub 26 dni (art. 154 § 1 K.p.). Jeżeli z obliczeń wyniknie niepełny dzień urlopu, to zaokrągla się go w górę do pełnego dnia.
Przepisy urlopowe nie regulują sposobu ustalania wymiaru urlopu w przypadku zmiany w ciągu roku kalendarzowego wymiaru etatu pracownika. W praktyce uprawnienia urlopowe ustala się odrębnie za okresy pracy w różnych wymiarach. Zatem, jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpi w trakcie miesiąca, to przy ustalaniu uprawnień urlopowych za ten miesiąc w praktyce przyjmuje się wymiar etatu, w którym pracownik przepracuje większość dni.
Przy udzielaniu urlopu jeden jego dzień odpowiada 8 godzinom pracy. Jeżeli jednak pracownika obowiązuje niższa dobowa norma czasu pracy wynikająca z odrębnych przepisów, to stosuje się tę niższą normę. Zatem przeliczenia urlopu na godziny dokonuje się przy jego udzielaniu, w oparciu o normę dobową obowiązującą w tym czasie.
Przykład Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony od 1 stycznia do 24 lutego 2014 r. pracowała na 1/5 etatu, a od 25 lutego do końca br. - na 1/2 etatu. Od 17 lutego obowiązuje ją 7-godzinna norma dobowa czasu pracy. Ma ona staż wynoszący ponad 10 lat i prawo do dodatkowego 10-dniowego urlopu na podstawie ustawy o rehabilitacji. W lutym br. większość czasu przepracowała na 1/5 etatu, zatem w 2014 r. wymiar jej urlopu wynosi:
Jeżeli do czasu zmiany normy dobowej na skróconą nie wykorzystała ona ani jednego dnia urlopu, to przy udzielaniu urlopu od dnia obowiązywania tej normy jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy. W takim przypadku godzinowy wymiar urlopu w 2014 r. wyniesie 119 godzin, tj. (15 dni + 2 dni) × 7 godz. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|