Gazeta Podatkowa nr 88 (1233) z dnia 2.11.2015
Zwrot zaliczki a kasa rejestrująca
W czerwcu br. rozpocząłem działalność gospodarczą. Nie mam obowiązku rejestrowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Osoba fizyczna wpłaciła mi pieniądze na konto bankowe na poczet dostawy towarów. Fakt ich otrzymania udokumentowałem fakturą zaliczkową. W tym samym dniu zaliczka została jednak zwrócona - klient zrezygnował z zakupu (wystawiłem fakturę korygującą). Czy ta transakcja wchodzi do limitu zwolnienia z kas? (pytanie z dyskusji na www nr 956463)
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stanowi o tym art. 111 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy do końca roku podatkowego zwalnia się podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł. Mówi o tym § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544 ze zm.).
Kalkulator limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z kas dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
W myśl § 5 ust. 2 powołanego rozporządzenia omawiane zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył wskazany limit obrotów.
Kwotę obrotu, o której mowa w powołanym wcześniej § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, określa się sumując całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Ponieważ zaliczka jest integralnie związana z przyszłą dostawą towarów lub usług, winna być uwzględniana przy wyliczaniu wysokości obrotu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia z kasy.
Z przedstawionego pytania wynika, że po wpłacie zaliczki klient zrezygnował z zakupu towaru, w związku z czym uczestnik forum dokonał jej zwrotu, w tym samym dniu, w którym ją otrzymał.
W sytuacji gdy nie doszło do sprzedaży towaru, a otrzymana na to konto zaliczka została zwrócona klientowi w okresie poprzedzającym moment utraty prawa do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, o którym mowa w § 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas, to transakcja ta nie spowodowała obowiązku instalowania kasy fiskalnej. W konsekwencji, jeżeli pozostały obrót osiągnięty z tytułu sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczy kwoty 20.000 zł w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w 2015 r., to uczestnik forum nadal może korzystać z omawianego zwolnienia, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|