Gazeta Podatkowa nr 73 (1114) z dnia 11.09.2014
Wpłata tylko kwoty długu a obniżone odsetki podatkowe
Firma sporządziła korektę deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. Musiała w związku z tym dopłacić sporą kwotę podatku. W ciągu tygodnia od dnia złożenia korekty uiściła tylko zaległość podatkową - bez odsetek za zwłokę. Czy teraz może uregulować odsetki za zwłokę, naliczając je według obniżonej stawki?
NIE. Podatek nieuiszczony w terminie płatności jest zaległością podatkową. Regulując go, trzeba naliczyć odsetki za zwłokę. Są dwie stawki odsetek od zaległości podatkowych: podstawowa (obecnie 10% w skali roku) oraz obniżona, wynosząca 75% stawki podstawowej (aktualnie 7,5% w skali roku).
Zasady naliczania obniżonych odsetek za zwłokę zostały określone w art. 56 § 1a i 1b Ordynacji podatkowej. Można je stosować, gdy zaległość podatkowa wynika z korekty deklaracji i zostanie uregulowana w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Nie dotyczy to jednak przypadków, gdy rozliczenie poprawiono pod wpływem interwencji urzędników. Obniżonych odsetek za zwłokę nie można naliczyć, jeżeli korekta zostanie złożona po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez urząd kontroli skarbowej, a gdy nie wysyła się takiego zawiadomienia - po zakończeniu weryfikacji. Takie samo wyłączenie obowiązuje w przypadku korekty dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
Kalkulator odsetkowy jest dostępny w serwisie: www.kalkulatory.gofin.pl.
Wspomniane regulacje stanowią, że warunkiem zastosowania obniżonych odsetek jest zapłata w wyznaczonym terminie całej zaległości podatkowej ujawnionej w następstwie korekty rozliczenia. Może to sugerować, że wystarczy uregulować tylko zaległy podatek - bez odsetek za zwłokę. Należy jednak pamiętać, że wpłata niewystarczająca na pokrycie zarówno zaległości podatkowej, jak i odsetek za zwłokę jest rozliczana zgodnie z art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy zalicza otrzymane pieniądze proporcjonalnie na poczet zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę. Dokonuje tego w stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek. Nie wolno zastosować innej metody, np. zaliczyć wpłaty tylko na należność główną. Przemawia to za tym, że najmniejsze obciążenia odsetkowe można liczyć wyłącznie wtedy, gdy zaległość podatkowa ujawniona w wyniku korekty rozliczenia zostanie uregulowana w terminie wraz z odsetkami za zwłokę. Takie stanowisko zajął również WSA w Warszawie w wyroku z dnia 13 marca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 2336/13 (orzeczenie nieprawomocne).
Podatnik, o którym mowa w pytaniu, uiścił w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji VAT-7 za kwiecień 2014 r. tylko zaległość podatkową - bez odsetek za zwłokę. Kwota ta została rozliczona według opisanej wcześniej proporcji. Zaległość podatkową, która pozostała w wyniku tego księgowania, należy uregulować, naliczając odsetki za zwłokę według podstawowej stawki.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|