Gazeta Podatkowa nr 54 (1095) z dnia 7.07.2014
Odsetki od nienależnie otrzymanej nadpłaty
Spółka z o.o. w zeznaniu CIT-8 za 2013 r., złożonym w marcu 2014 r., wykazała nadpłatę podatku dochodowego. Urząd skarbowy zwrócił tę kwotę na jej rachunek bankowy w dniu 16 czerwca 2014 r. Okazało się jednak, że nadpłata została zawyżona. Część kwoty otrzymanej tytułem nadpłaty podatku trzeba zwrócić. Od jakiej daty należy liczyć odsetki za zwłokę?
Konsekwencją zawyżenia nadpłaty w CIT-8, czyli w rocznym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, jest przede wszystkim konieczność złożenia korekty rozliczenia. Wymaga to sporządzenia zeznania korygującego i pisma wyjaśniającego przyczyny dokonania zmian. Takie formalności muszą być spełnione niezależnie od tego, w jakiej formie składa się korektę: papierowej czy elektronicznej.
Trzeba ponadto rozliczyć się z fiskusem. Nadpłata, która w pierwotnym zeznaniu została wykazana nienależnie lub w zawyżonej wysokości, a urząd skarbowy ją zwrócił, traktowana jest na równi z zaległością podatkową. Stanowi o tym art. 52 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że kwotę niesłusznie otrzymaną - w opisywanym przypadku różnicę między nadpłatą wykazaną w pierwotnym rozliczeniu a nadpłatą wynikającą z zeznania korygującego - trzeba odprowadzić na konto urzędu skarbowego, uwzględniając odsetki za zwłokę. Odsetki nalicza się za okres: od dnia, w którym nastąpił zwrot nadpłaty z pierwotnego zeznania, do dnia wpłaty równowartości nienależnie otrzymanej kwoty (włącznie z tym dniem).
Kalkulator odsetkowy można znaleźć na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.
Dzień zwrotu nadpłaty oznaczany jest w zależności od formy otrzymania pieniędzy. Są trzy możliwości: przelew, przekaz pocztowy oraz wypłata gotówki w kasie. W pierwszym przypadku za dzień zwrotu nadpłaty uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego na podstawie polecenia przelewu. W drugim przypadku jest to dzień nadania przekazu pocztowego. W ostatnim: dzień wypłacenia kwoty nadpłaty lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie.
Jeżeli nadpłata jest przekazywana przelewem - tak jak to miało miejsce w omawianej sytuacji - można mieć problem z ustaleniem daty dokonania zwrotu, od której trzeba naliczyć odsetki za zwłokę.
Dzień wpływu pieniędzy na konto podatnika nie zawsze pokrywa się z dniem obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego. Te dwa zdarzenia może dzielić nawet kilka dni. Informację o dacie zwrotu nadpłaty wynikającej z pierwotnego rozliczenia najlepiej więc uzyskać lub potwierdzić w urzędzie skarbowym.
Wpłata, która nie wystarczy na pokrycie długu i należnych odsetek za zwłokę, zostanie rozliczona zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej. Taką kwotę urząd skarbowy ma obowiązek proporcjonalnie zaliczyć na poczet zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę. Zarachowania dokonuje się w takim stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|