Gazeta Podatkowa nr 50 (1091) z dnia 23.06.2014
Odsetki podatkowe w trakcie czynności sprawdzających
Urząd skarbowy przeprowadził czynności sprawdzające w zakresie zasadności zwrotu VAT zadeklarowanego przeze mnie w deklaracji VAT-7 za marzec 2014 r. Okazało się, że muszę skorygować to rozliczenie i zapłacić podatek. Czy od powstałej w ten sposób zaległości podatkowej mogę naliczyć obniżone odsetki za zwłokę?
NIE. Podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, ma prawo wystąpić o jej zwrot na swój rachunek założony w banku lub SKOK-u. Zwrot jest dokonywany na podstawie odpowiednio sporządzonej deklaracji. Urząd skarbowy przed przelaniem pieniędzy bada poprawność rozliczenia. Weryfikacja najczęściej odbywa się w ramach czynności sprawdzających. Urzędnicy, prowadząc je, mogą wezwać podatnika do złożenia niezbędnych wyjaśnień oraz przedłożenia dokumentów potwierdzających zasadność zwrotu podatku.
Efektem przeprowadzonych czynności sprawdzających może być konieczność skorygowania deklaracji. Urzędnicy mają ograniczone uprawnienia do samodzielnego naniesienia zmian. Korygują błędy rachunkowe, inne oczywiste pomyłki oraz nieprawidłowości wynikające ze sporządzenia deklaracji niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, jeżeli w wyniku naniesionych poprawek i uzupełnień zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty, zwrotu podatku lub straty nie przekracza 1 tys. zł. W przeciwnym razie zwracają się do podatnika o sporządzenie korekty rozliczenia. Podatnik ma również prawo z własnej inicjatywy dokonać korekty w trakcie czynności sprawdzających.
Kalkulator odsetkowy jest dostępny na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.
Korekta deklaracji może ujawnić zaległość podatkową. Wpłacając wymaganą kwotę trzeba pamiętać o naliczeniu odsetek za zwłokę. Są dwie stawki odsetek: podstawowa i obniżona, wynosząca 75% stawki podstawowej. Preferencyjne odsetki nalicza się od zaległości podatkowej ujawnionej w wyniku korekty deklaracji podatkowej pod warunkiem, że cały dług zostanie uregulowany w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Rozwiązanie to przewidziano jednak tylko dla tych, którzy z własnej inicjatywy poprawiają rozliczenia. Nie wolno z niego skorzystać w przypadku dokonywania korekty po uruchomieniu przez urzędników procedur kontrolnych. Preferencyjnych zasad naliczania odsetek za zwłokę nie stosuje się m.in. wtedy, gdy korekta zostanie złożona w wyniku czynności sprawdzających. Stanowi o tym art. 56 § 1b pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Zaległość podatkowa, o której mowa w pytaniu, została ujawniona po korekcie deklaracji VAT-7 za marzec 2014 r. dokonanej w wyniku czynności sprawdzających przeprowadzonych przez urząd skarbowy. Trzeba więc od niej naliczyć odsetki za zwłokę według podstawowej stawki. Nie ma jednocześnie znaczenia, czy korekta rozliczenia została sporządzona przez urząd skarbowy, czy podatnika.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|