Gazeta Podatkowa nr 34 (1075) z dnia 28.04.2014
Konsekwencje złożenia korekty deklaracji
Koryguję deklarację VAT-7 za październik 2013 r. Wyszedł mi większy podatek do zapłaty niż w wersji pierwotnej. Czy przy jego wpłacie mogę zastosować obniżone odsetki? Czy do korekty powinienem dołączyć wyjaśnienie przyczyn jej złożenia wraz z "czynnym żalem"?
Błąd wykryty w deklaracji VAT-7 należy poprawić. W tym celu trzeba ponownie sporządzić rozliczenie, tym razem poprawnie, zaznaczyć, że jest to korekta, i złożyć w urzędzie skarbowym wraz z pismem wyjaśniającym przyczyny tego stanu rzeczy. Stanowi o tym art. 81 § 22 Ordynacji podatkowej.
Trzeba mieć na uwadze, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu w sytuacjach wymienionych w art. 81b Ordynacji podatkowej. Przepis ten wskazuje, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy. Prawnie skutecznej korekty deklaracji nie można również złożyć w sytuacji, gdy wobec podatnika toczy się postępowanie podatkowe za okres, za który zamierzał on złożyć korektę.
W wyniku skorygowania rozliczenia może zaistnieć konieczność zapłaty podatku, tak jak ma to miejsce w omawianej sytuacji. To z kolei wiąże się z konsekwencjami odsetkowymi. Problem Czytelnika sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii, czy w jego przypadku możliwe jest zastosowanie obniżonych odsetek.
Zastosowanie preferencyjnych odsetek uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w art. 56 § 1a i § 1b Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że obniżone odsetki za zwłokę nalicza się w przypadku wpłaty zaległości podatkowej ujawnionej w wyniku korekty deklaracji. Przy czym całą zaległość trzeba uiścić w ciągu 7 dni od dnia złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem jej przyczyn. Z preferencji nie można skorzystać w przypadku dokonania korekty na skutek czynności sprawdzających. Nie obejmuje ona także korekty złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez urząd kontroli skarbowej, a gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu weryfikacji.
Zatem jeżeli Czytelnik spełni wskazane wcześniej warunki będzie mógł zastosować obniżone odsetki. Należy je uiścić za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia wpłaty długu (włącznie z tym dniem).
Kalkulator odsetkowy znajduje się na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.
Trzeba wskazać, że istnieją przypadki, gdy nie nalicza się odsetek za zwłokę. Zostały one wymienione w art. 54 Ordynacji podatkowej. W drodze wyjątku nie wpłaca się odsetek, których wysokość nie przekracza 8,70 zł.
Jak już wspomniano, do korekty deklaracji należy dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny dokonania poprawek. Przy czym w piśmie tym nie trzeba zawierać "czynnego żalu". Wynika to z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.). Stanowi on, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu m.in. przepisów Ordynacji podatkowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem jej przyczyny. Jest tak pod warunkiem, że w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
Trzeba pamiętać, że samo skorygowanie deklaracji i zapłata zaległości podatkowej chroni tylko przed sankcjami karnymi skarbowymi za złożenie nieprawdziwej lub nierzetelnej deklaracji (por. postanowienie SN z dnia 20 czerwca 2012 r., sygn. akt I KZP 3/12). Nie ma natomiast podstaw do wyłączenia odpowiedzialności za inne przestępstwa lub wykroczenia skarbowe, które wiążą się z tym uchybieniem. Oznacza to, że można być ukaranym np. za posługiwanie się nierzetelnymi fakturami, niewystawianie faktur itp.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|