Gazeta Podatkowa nr 22 (1063) z dnia 17.03.2014
Odsetki od nienależnie otrzymanego zwrotu nadwyżki VAT
Mieliśmy zwrot VAT. Po korekcie deklaracji musimy zapłacić podatek do urzędu skarbowego. Od jakiej daty powinienem naliczyć odsetki: od dnia złożenia deklaracji czy od dnia zwrotu podatku? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 797878)
Podatnik, który znajdzie błąd w deklaracji VAT, powinien niezwłocznie go skorygować. Polega to na złożeniu ponownie deklaracji (korekty), tym razem wypełnionej poprawnie, wraz z dołączonym do niej pisemnym wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawek. Wynika to z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).
Trzeba mieć na uwadze, że złożenie korekty nie zawsze będzie skuteczne. Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania kontroli prowadzonej przez urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej. Prawnie skutecznej korekty deklaracji nie można również złożyć w sytuacji, gdy wobec podatnika toczy się postępowanie podatkowe za okres, za który podatnik zamierzał złożyć korektę (art. 81b § 1 Ordynacji podatkowej).
Uczestnik forum w pierwotnie złożonej deklaracji wykazał zwrot nadwyżki VAT na rachunek bankowy i go otrzymał. W rozliczeniu tym znalazł błąd. Spowodowało to zmianę pierwotnego rozliczenia (złożenie korekty), w konsekwencji czego okazało się, że zwrot ten nie jest należny. Mało tego, z rozliczenia wyszedł podatek należny do zapłaty. Uczestnik forum liczy się z konsekwencjami odsetkowymi z tego tytułu, jego wątpliwości budzi jednak okres, za jaki należy je liczyć.
Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. W drodze wyjątku nie uiszcza się odsetek nieprzekraczających 8,70 zł. Co do zasady, są one naliczane od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku. Ustawodawca przewidział jednak odrębne terminy naliczania odsetek od należności traktowanych na równi z zaległością. Nienależnie otrzymana kwota zwrotu, o której mowa w pytaniu, w świetle art. 52 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej stanowi zaległość podatkową. Kwotę tę z kolei należy uiścić wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi od dnia otrzymania nienależnego zwrotu do dnia zapłaty włącznie. Stanowi o tym art. 53 § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Odsetki za zwłokę są naliczane do dnia (włącznie z tym dniem) zapłaty podatku lub wpłacenia przez podatnika równowartości nienależnie otrzymanej kwoty zwrotu podatku.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu zaległością podatkową jest zarówno nienależnie otrzymany zwrot, jak i wykazana w korekcie deklaracji VAT kwota podatku do zapłaty. Inne będą natomiast sposoby i okresy naliczania odsetek od wymienionych zaległości. Trzeba je obliczyć w następujący sposób:
- kwota nienależnie otrzymanego zwrotu - należy ją uiścić wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi od dnia otrzymania zwrotu do dnia zapłaty włącznie,
- podatek do zapłaty (po korekcie deklaracji) - należy go uiścić wraz z odsetkami za zwłokę, liczonymi od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku do dnia zapłaty włącznie.
Warto wskazać, że dług podatkowy i należne od niego odsetki za zwłokę wpłaca się na ten sam rachunek bankowy urzędu skarbowego.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|