Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (834) z dnia 1.03.2014
Jak ująć w księgach odsetki od lokaty bankowej na przełomie roku?
W styczniu 2014 r. do lokaty bankowej zostały dopisane odsetki za okres listopad 2013 r. - styczeń 2014 r. Jak te odsetki ująć w księgach rachunkowych?
Nienotyfikowane przez bank odsetki ujmuje się w księgach roku, którego dotyczą (tu: 2013 r.), na koncie pozostałych rozliczeń międzyokresowych. |
Przychody z tytułu odsetek od lokat bankowych dopisane przez bank ujmuje się w księgach rachunkowych na koncie 75-0 "Przychody finansowe". Drugostronnie odsetki te zwiększają stan środków na danym rachunku bankowym.
W przychodach finansowych danego roku obrotowego, oprócz odsetek faktycznie dopisanych przez bank, należy ująć także odsetki, które na koniec roku nie stanowią jeszcze należności jednostki. Obowiązek ten wynika z zasady memoriału, określonej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości, która nakazuje ująć w księgach rachunkowych m.in. wszystkie osiągnięte, przypadające na rzecz jednostki przychody, niezależnie od terminu ich zapłaty.
Chodzi tu m.in. o odsetki od lokat bankowych, których termin zapadalności przypada po dniu bilansowym i tym samym termin dopisania do lokaty odsetek przypada również po tym dniu. Na dzień 31 grudnia 2013 r. należało więc naliczyć i zaewidencjonować w przychodach finansowych 2013 r. nienotyfikowane przez bank odsetki od lokaty terminowej, której termin zwrotu przypada na 2014 r., a które dotyczą roku 2013. W księgach rachunkowych odsetki nienotyfikowane ujmuje się w pozostałych rozliczeniach międzyokresowych następująco:
- Wn konto 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe - nienotyfikowane przez bank odsetki od lokat terminowych", - Ma konto 75-0 "Przychody finansowe". |
W bilansie odsetki naliczone przez jednostkę na dzień bilansowy, których termin płatności przez bank przypada na rok następny, prezentuje się po stronie aktywów łącznie z wartością lokaty.
W roku następnym, tj. 2014 r., dopisane przez bank odsetki do lokaty ujmuje się następującym księgowaniem:
a) kwota odsetek naliczona przez bank: Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący" lub konto 13-5 "Inne rachunki bankowe",
b) kwota odsetek ujętych przez jednostkę na dzień bilansowy: Ma konto 65,
c) różnica pomiędzy odsetkami naliczonymi przez bank a odsetkami zarachowanymi przez jednostkę na dzień bilansowy: Ma konto 75-0.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|