Gazeta Podatkowa nr 98 (1035) z dnia 9.12.2013
Skutki nieuregulowania całego podatku
Otrzymałam z urzędu skarbowego upomnienie wzywające do zapłaty podatku wynikającego z deklaracji VAT-7 za październik 2013 r. Jestem w stanie zapłacić tylko część tej należności. Co mi grozi ze strony urzędu skarbowego w przypadku nieuregulowania całej zaległości podatkowej?
Podatnik, który uiszcza podatek z opóźnieniem, musi pamiętać o odsetkach za zwłokę. Odsetki są nierozerwalnie związane z długiem. Nalicza się je za okres: od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia dokonania wpłaty (włącznie z tym dniem). W drodze wyjątku nie uiszcza się odsetek, których wysokość nie przekracza obecnie 6,60 zł.
Kalkulator odsetkowy jest dostępny na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.
Wpłata musi pokrywać zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę. W przeciwnym razie jest rozliczana zgodnie z zasadami zawartymi w art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Urząd skarbowy zaliczy otrzymane pieniądze proporcjonalnie na poczet zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę. Zarachowanie następuje w takim stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek. Nie wolno zmieniać tej proporcji, np. zaliczyć wpłaty tylko na należność główną.
Konsekwencją uiszczenia kwoty niewystarczającej na pokrycie całej zaległości podatkowej wraz z należnymi odsetkami za zwłokę jest to, że podatnik ma wciąż dług wobec fiskusa (odpowiednio mniejszy). Od tej kwoty rosną odsetki za zwłokę. Trzeba je naliczyć za okres: od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia uregulowania zaległości (włącznie z tym dniem). Kwota pozostała po rozliczeniu częściowej wpłaty może być również ściągnięta w trybie egzekucyjnym.
Podatnik, który znajduje się w trudnej sytuacji, ma prawo ubiegać się o ulgę w spłacie zaległości podatkowych. Pomoc może polegać na odroczeniu ich zapłaty, rozłożeniu na raty lub umorzeniu. Ulgę można jednak uzyskać, gdy przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny. W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą brane są pod uwagę również regulacje dotyczące pomocy publicznej. Większość przedsiębiorców ubiega się o pomoc de minimis. Może być ponadto przyznana ulga niestanowiąca pomocy publicznej lub stanowiąca pomoc publiczną na określone cele, np. naprawienie szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|