Gazeta Podatkowa nr 75 (1012) z dnia 19.09.2013
Sposób obliczania odsetek od zaległości podatkowych
Zdarza się, że podatki płacę po terminie. Ustalając kwotę należnych do zapłaty odsetek korzystam z różnego rodzaju kalkulatorów. Jak policzyć odsetki nie korzystając z tego rodzaju narzędzi?
Podatek niezapłacony w terminie płatności stanowi zaległość podatkową. Od zaległości natomiast nalicza się odsetki za zwłokę. Obowiązek ten wynika z art. 53 Ordynacji podatkowej.
Przy obliczaniu odsetek można skorzystać - podobnie jak Czytelnik - z różnego rodzaju kalkulatorów, w tym dostępnego na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.gofin.pl.
W przeciwnym wypadku należy odwołać się do przepisu określającego sposób ich obliczania, mianowicie do § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie naliczania odsetek za zwłokę… (Dz. U. z 2005 r. nr 165, poz. 1373 ze zm.). Odsetki za zwłokę oblicza się je według wzoru określonego w ramce.
Wzór
gdzie: Kz - kwota zaległości, L - liczba dni zwłoki, O - stawka odsetek za zwłokę w stosunku rocznym, 365 - liczba dni w roku, On - kwota odsetek, Opz - kwota odsetek po zaokrągleniu. |
Decydując się na samodzielne obliczanie odsetek trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, nalicza się je od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku do dnia zapłaty - włącznie z tym dniem.
Po drugie, trzeba uwzględnić właściwą stawkę odsetek od zaległości podatkowych. Wynosi ona 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o NBP. Mówi o tym art. 56 Ordynacji podatkowej. Na uwadze trzeba mieć jednocześnie zmieniające się stawki odsetek. Jeśli zaległość podatkowa istniała w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek, odsetki nalicza się według wskazanego wzoru odrębnie za każdy z tych okresów.
Ponadto trzeba pamiętać o zasadach zaokrąglania odsetek, o których mówi art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej. Z przepisu tego wynika, że odsetki za zwłokę zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa do pełnych złotych. Przy czym jeśli zaległość podatkowa istniała w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek, zaokrągleniu podlega suma odsetek za poszczególne okresy.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|