Serwis Podatkowy nr 7 (211) z dnia 10.07.2013
Odsetki otrzymane za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 kwietnia 2013 r., nr IPPB2/415-69/13-2/MK; zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)
"(…) Spółka pośredniczy w przekazywaniu (stawia do dyspozycji) swoim klientom środków na wykup obligacji i odsetek od obligacji zapisanych na rachunkach klientów. W związku z opóźnieniem w przekazaniu, przez emitenta, środków na wykup obligacji oraz odsetek od obligacji emitent obligacji zamierza dodatkowo przekazać obligatariuszom odsetki w wysokości ustawowej za opóźnienie w zapłacie należnych kwot. W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy stawiając do dyspozycji klientów te środki, Spółka ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych środków i przekazania podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
W ocenie Spółki, odsetki za opóźnienie stanowią rodzaj odszkodowania dla uprawnionego za niewykonanie zobowiązania pieniężnego w terminie, co skutkuje tym, że nie powstaje obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych środków i przekazania podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 Kodeksu cywilnego. (…)
Odsetki za zwłokę (opóźnienie) stanowią (…) świadczenie uboczne, niezależnie od tego, czy i w jakiej wysokości podatnik poniósł szkodę. Odsetek za zwłokę nie można utożsamiać z odszkodowaniem (naprawieniem szkody), stąd otrzymane odsetki za zwłokę w wykonywaniu zobowiązania cywilnoprawnego są na gruncie przepisów podatkowych traktowane odrębnie od świadczenia głównego i są - co do zasady - przychodem wierzyciela podlegającym opodatkowaniu.
Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz (…) uregulowania prawne, należy stwierdzić, iż ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 17 wskazuje przychody zaliczone do przychodów z kapitałów pieniężnych. Katalog tych przychodów nie zawiera odsetek za zwłokę.
W świetle powyższego, przekazanie przez Emitenta obligatariuszom odsetek w wysokości ustawowej za opóźnienie w zapłacie należnych kwot na wykup obligacji oraz odsetek skutkuje po stronie obligatariuszy powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń zakwalifikowanego jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w (…) art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podkreśl. red.). (…)
Reasumując, środki otrzymane od emitenta obligacji tytułem odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego nie będą podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym miejscu jednak trzeba zauważyć, że środki te będą stanowić przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ww. ustawy). Zatem na Spółce nie będzie ciążyć obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych środków i przekazania podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Spółka, stawiając do dyspozycji klientów te środki, będzie zobowiązana do sporządzenia i przekazania właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C o wysokości przychodów zgodnie z dyspozycją (...) przepisu art. 42a ww. ustawy. (…)"
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|